منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 659
 بازدید امروز : 97
 کل بازدید : 119234
 بازدیدکنندگان آنلاين : 2
 زمان بازدید : 1.4321
صفحه اصلی > معرفی واحدها > واحد توسعه تحقیقات بالینی بعثت > قوانین و مقررات 

 

قوانین پژوهشی واحد توسعه تحقیقات بالینی

1-   اعضای هیئت علمی و دانشجویان دوره پزشکی عمومی در چارچوب این آئین نامه و متناسب با تخصص و وظایف علمی خود می‌توانند طرح پژوهشی ارائه دهند.

2 . شورای پژوهشی واحد حداقل هر دو هفته یکبار تشکیل می‌شود و درصورت لزوم و به صلاحدید سرپرست واحد جلسات فوق العاده برگزار میگردد.

3 . جلسات شورای پژوهشی و تحقیقات بالینی با حضور نصف بعلاوه یک اعضاء رسمیت می‌یابد .

4 . ریاست جلسات شورای واحد بر عهده سرپرست واحد و یا جانشین ایشان (معاونت آموزشی و یا رئیس بیمارستان) می‌باشد .

5 . برای تشکیل شورا حضور سرپرست واحد یا جانشین ایشان به عنوان رئیس جلسه الزامیست .

6 . نسخه ای از صورتجلسات شورای واحد باید به مدیریت پژوهشی دانشگاه ارسال گردد.

7 . در صورتیکه طرح پژوهشی پایان‌نامه باشد نسخه‌ای از صورتجلسات به مدیریت پژوهشی دانشکده پزشکی و یا یک نسخه نیز به مدیریت پژوهشی دانشگاه ارسال می‌گردد.

8. جهت انجام طرح‌های بدون هزینه در مرکز که پروپوزال کامل ندارند ، پس از ارائه خلاصه طرح، در جلسات شورای پژوهشی واحد مطرح شده و سپس مجوز انجام طرح به آنها داده می‌شود.

9. مجریان پروپوزال‌های مطرح شده در جلسه حداکثر ظرف مدت 3 هفته یا مدت تعیین شده از طرف واحد ، موظف به اصلاح پروپوزال خود و تحویل آن به واحد جهت تأیید کارشناس می‌باشند در غیر اینصورت تصویب و عدم تصویب پروپوزال منوط به طرح مجدد در شورا می باشد.

10. مدت زمان انجام طرح از زمان تصویب پروپوزال می‌باشد.

11. پروپوزال‌های تحقیقاتی به صورت تکمیل شده به همراه CD به واحد توسعه تحقیقات بالینی تحویل داده می‌شود.

12. پروپوزال‌های پایان‌نامه ها باید برگ تصویب شورای گروه را داشته باشند و حتماً به همراه‌نامه مدیر گروه به همراه CD به واحد توسعه تحقیقات بالینی تحویل داده شوند.

13. طرح‌های تحقیقاتی قبل از جلسه پژوهشی توسط کارشناس مورد بررسی قرار می‌گیرند. (حضور 2 کارشناس در جلسه الزامی است در صورت عدم حضور کارشناس ، فرم کارشناسی قبل از جلسه به مسئول واحد تحویل داده می‌شود .)

14. در مورد طرح‌های تحقیقاتی ، مجری موظف است گزارش نهایی طرح خود را به موقع  به واحد تحویل دهد.

15.   طبق مقررات واحد ، گزارش نهایی توسط  کارشناس طبق اصول نگارش گزارش نهایی طرح تحقیقاتی مورد بررسی و تأیید قرار می گیرند.

16. در صورت تأیید گزارش نهایی طرح تحقیقاتی توسط کارشناس مربوطه ، گزارش نهایی طرح تحقیقاتی به همراه CD و کد طرح و گزارش زمان تحویل به موقع به مدیر پژوهشی دانشگاه ارسال می‌شود.

17. تصمیم گیری در مورد عقد قرارداد و بودجه در مورد کلیه طرح‌ها (پایان‌نامه و تحقیقاتی ) ، با معاونت تحقیقات و فناوری یا مدیر پژوهشی دانشگاه بوده و واحد توسعه تحقیقات بالینی مسئولیتی در قبال آن ندارد.

18. درحال حاضر سقف تعداد پایان نامه‌های مربوط به هر عضو محترم هیأت علمی جهت راهنمایی دانشجویان در مقطع کارورزی ، پنج پایان‌نامه می‌باشد.

  19 . لازم است در تمامی پایان نامه‌ها و گزارش نهایی طرح‌هایی که از مشاوره‌های واحد بهره‌مند می‌شوند در قسمت تقدیر و تشکرات ، نام واحد توسعه تحقیقات بالینی بیمارستان قید گردد. و یک از نسخه از مقالات حاصل از طرح‌های مطرح شده در جلسه ، به واحد توسعه تحقیقات بالینی ارائه گردد .

20 . سقف بودجه طرح‌های تحقیقاتی برای این مرکز ، پنجاه میلیون ریال برای اعضای هیأت علمی با درجه استادیاری و بالاتر و نیز متخصص غیر هیأت علمی شاغل در دانشگاه می‌باشد . سقف بودجه برای اعضای هیأت علمی مربی و دکترای حرفه‌ای و کارشناس ارشد غیر هیأت علمی شاغل در دانشگاه حداکثر سی و شش میلیون ریال بوده و برای کارشناسانی که گواهی گذراندن کارگاه روش تحقیق مقدماتی را ارائه نمایند ، بیست میلیون ریال در نظر گرفته شده است .

21. پروپوزال پایان نامه‌ها به صورت کامل و امضاء شده به همراه یک عدد سی دی به پیوست برگ تصویب شورای گروه آموزشی تحویل گرفته میشود.

22 . جهت انجام طرح هایی که در ارتباط با موارد انسانی انجام می‌شود کمیته اخلاق توسط واحد توسعه تحقیقات بالینی مرکز تشکیل و طرح مورد بررسی قرار می‌گیرد.

23 .  مجری مکلف است طرح پژوهشی خود را طبق مفاد قرارداد و طرح نامه مصوب در چهار چوب جدول زمان‌بندی شده به پایان برساند.

24 . تمدید مدت انجام طرح منوط به درخواست کتبی مجری و موافقت شورای پژوهشی واحد و کمیته تخصصی مربوطه است .

25 .  هرگونه تغییر در مفاد قرارداد با درخواست کتبی مجری و تصویب شورای پژوهشی دانشگاه خواهد بود .

26 .   مجری مکلف است حداقل یک مقاله حاصل از طرح پژوهشی را درنشریه‌های معتبر علمی پژوهشی منتشر کند.

27 .  بودجه طرح‌های پژوهشی از محل اعتبارات پژوهشی دانشگاه تأمین می‌شود و میزان آن هر سال توسط معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه تعیین می‌گردد.

28 . مالکیت حقوق مادی و معنوی حاصل از طرح‌های پژوهشی درچارچوب قوانین متعلق به دانشگاه علوم پزشکی همدان می‌باشد.